CzepionMC
Inspiracja
Liczba postów: 1,534
Dołączył: Feb 2015
354
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze: Krogg
Odznaczenia: (Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 0.00
|
RE: Astrofizyka
W 2030 mają polecieć podobno .
Wszechświat - Wielki Wybuch,
Wszechświat narodził się jako bardzo gorący obiekt o zaczną się powiększać , jeżeli teoria wielkiego wybuchu jest słuszna to cztery główne oddziaływania :
grawitacja
Elektromagnetyzm
I słabe i mocne oddziaływania jądrowe
Po upływie jednej jednej trylionowej .... sekundy po wielkim wybuchu były jednym pierwotnym oddziaływaniem , kiedy wszechświat powiększył się i ochłodził grawitacja oddzieliła się od pozostałych trzech oddziaływań w tym samym momencie rozmiary wszechświata zwiększyły się od ułamka promienia protonu to ponad miliarda lat świetlnych w ciągu ułamka sekundy , w wyniku tej inflacji pojawiły się zarodki przyszłych struktur we wszechświecie i doszło do wyrównania temperatury , kiedy inflacja wyhamowała słabe oddziaływania jądrowe oddzieliły się od silnych powstała wrząca kosmiczna zupa zbudowana z cząstek i anty cząstek . 100 sekund po wielkim wybuchu temperatura spadła do miliarda stopni pod wpływem silnych oddziaływań jądrowych protony i neutrony zaczęły się łączyć tworząc jądra deuteru . Wysoka temperatura i ciśnienie zapoczątkowały syntezę termojądrową atomy deuteru zaczęły się łączyć w hel , już po kilku minutach jedna czwarta wodoru przekształciła się w hel z którego następnie powstawały ciężkie pierwiastki . Przez setki tysięcy lat wszechświat wypełniała wrząca kosmiczna mgła która była mieszaniną materii i promieniowania , dopiero po upływie 380 tysięcy lat po wielkim wybuchu metaria oddzieliła się od promieniowania dzięki temu światło mogło rozchodzić się bez przeszkód ,zamglony wszechświat naglę się przejaśnił a przemijające jego fotony krążą do dziś w postaci promieniowania reliktowego . Kiedy wiek wszechświata osiągną kilka set milionów lat pod wpływem grawitacji zaczęły formować się obłoki gazowego wodoru i helu które gęstniejąc przekształciły się w pierwsze gwiazdy , kiedy wszechświat liczył pół miljarda lat grupy gwiazd i obłoków gazowych zaczeły tworzyć pierwsze galaktyki . Czasem pod wpływem grawitacji galaktyki zaczęły grupować się w gromady a pierwsze gwiazdy zaczęły umierać uwalniając z siebie ciężkie pierwiastki . Węgiel , azot i tlen to podstawowe składniki życia . 9 miljardów lat po wielkim wybuchu w galaktyce Drogi Mlecznej powstało nasze słońce z pozostałego wodoru i pyłu powstały planety układu słonecznego a w tym Ziemia !
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-August-2015 11:29:27 przez CzepionMC.)
|
|
Oceny: | |
26-August-2015 11:23:30 |
|
mistrzplackiiii
Spamer
Liczba postów: 1,038
Dołączył: May 2015
301
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze: mistrzplackiiii
Odznaczenia: (Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 0.01
|
RE: Astrofizyka
Układ Słoneczny – układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet, 173 znanych księżyców planet[1], pięć planet karłowatych[b] i miliardy (a być może nawet biliony)[2] małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.
Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno-lodowych, tak zwany pas Kuipera. Za pasem Kuipera znajduje się dysk rozproszony, dużo dalej heliopauza i w końcu hipotetyczny obłok Oorta. Pięć obiektów zaliczonych do klasy planet karłowatych to: Ceres (największy obiekt w pasie planetoid), Pluton (do 24 sierpnia 2006 roku uznawany za 9. planetę Układu)[3], Haumea, Makemake (drugi co do wielkości obiekt w pasie Kuipera) i Eris (największy znany obiekt w dysku rozproszonym).
Sześć z ośmiu planet i trzy z planet karłowatych mają naturalne satelity, zwane księżycami. Każda z planet zewnętrznych jest otoczona pierścieniami złożonymi z pyłu kosmicznego. Wszystkie planety, z wyjątkiem Ziemi i Urana (który zawdzięcza nazwę greckiemu bóstwu Uranosowi), noszą imiona bóstw z mitologii rzymskiej.
Szacuje się, że formowanie się i ewolucja Układu Słonecznego rozpoczęły się 4,6 miliarda lat temu, gdy na skutek grawitacyjnego zapadnięcia się części niestabilnego obłoku molekularnego rozpoczął się proces formowania Słońca i innych gwiazd. Układ wciąż podlega ewolucyjnym i chaotycznym zmianom i nie będzie istniał wiecznie w obecnej postaci. Za około 2 – 5 miliardów lat możliwe jest zderzenie Galaktyki Andromedy z Drogą Mleczną, a w ciągu około 5 miliardów lat Słońce powiększy wielokrotnie swoją średnicę, stając się czerwonym olbrzymem, co doprowadzi do zniszczenia planet skalistych, wliczając w to Ziemię. Następnie Słońce odrzuci swoje zewnętrzne warstwy jako mgławicę planetarną i przekształci się w białego karła, którego temperatura i jasność będą stopniowo spadać aż do całkowitej „śmierci” gwiazdy. Przypuszcza się, że Słońce następnie zmieni się w czarnego karła, jednak nie można tej teorii potwierdzić ani obalić, gdyż wszechświat jest zbyt młody, aby powstały tego typu obiekty astronomiczne.
PS. Skopiowane z wikipedii
BoboSpoko#0146
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-August-2015 12:07:48 przez mistrzplackiiii.)
|
|
Oceny: | |
26-August-2015 12:04:43 |
|