Początki z siłownią
Witam, może niektórzy z was ćwiczą albo planują zacząć ćwiczyć, więc specjalnie dla was przygotowałem trochę myślę że wartościowych porad co i jak. Zaczynajmy
1. Czucie się nieswojo:
Pewnie znacie to uczucie jak jesteście nowi na siłowni, bez żadnego doświadczenia i nie mając nic do pokazania? Ogarnia was lekka nieśmiałość porównując się do tych dużych osiłków? To pomyślcie sobie, że oni też mogli mieć takie początki, może i wyglądają groźnie ale w przerwie między seriami i ćwiczeniami, spytani o coś, z wielką ochotą wam udzielą porad co i jak należy na siłowni.
Jeśli nie możecie się przełamać, zostało wam ćwiczyć w domu.
2. Technika, technika i jeszcze raz technika:
Zanim zaczniesz machać ciężarem, lepiej zastanowić się nad poprawnością tego machania. Źle wykonane ćwiczenie, może nie tylko osłabić nasze możliwe efekty, lecz także sprawić kontuzję. Co mam na myśli?
Czasem to są "drobne" szczegóły np. postawa ciała przy podnoszeniu ciężaru z podłogi, czy punkt oparcia łokcia na kolanie, czy układ nóg... po te WIELKIE np. "koci grzbiet" przy robieniu martwego ciągu który rozwali nam plecy. Powinniśmy mieć też w głowie wizualizację pracy naszych mięśni, udowodnione jest to że, zdecydowanie wpływa to na pełną koncentrację pracy mięśnia w obrębie ćwiczenia.
3. Ćwicz mięśnie których "nie widać":
Chodzi o to że, są takie elementy, na które nie zwrócilibyśmy uwagi, np. przy podnoszeniu bicepsa, ćwiczenie nie powinno kończyć się na sublimacji bicepsa, lecz powinno być dorzucone do tego młotkowe podnoszenie ciężarów, gdyż przetrenowujemy mięśnie przedramion, które wypychają nam bicepsy, przez co wydają się większe... lecz całkowicie zapominamy o naramiennych bicepsa, które ćwiczymy przez wypchnięcie ugiętych dłoni do przodu, tych mięśni niby nie widzimy, ale jednak jak zaczynami je ćwiczyć, zdecydowanie zwiększa się objętość danej partii. (To tylko przykład, wszelkie zestawy ćwiczeń znajdziecie na internecie)
4. BCAA nie działa:
Pogódź się z tym, to tylko mit i niepotrzebny wydatek, zamiast tego weź odżywkę białkową.
5. Poznaj swoje możliwości i właściwości:
Mam na myśli typ sylwetki, preferencje przy ćwiczeniach i odruchy które mogą być korzystne lub niekorzystne. Świadomość tego na co jest się podatnym, daje nam szansę na maksymalne wykorzystanie potencjału swojego ciała i widoczny wzrost efektów.
6. Bądź cierpliwy:
Nie mierz się co kilka dni, mierz się raz na miesiąc, obserwuj efekty, nie zniechęcaj się. W przypadku braku efektów, wprowadzamy zmiany aż do skutku, jeśli nie chcesz tego robić, to szukaj się gdzie indziej.
7. Nie licz że w tym wątku zamieszczę cokolwiek o odżywianiu:
Bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, mimo pewnego stażu w tym, każdy ma inny organizm, inne właściwości, inną sylwetkę, co wymusza inne podejście do sprawy. Jest sporo źródeł w internecie które precyzyjnie opisują temat, wolę po prostu nie wprowadzać w błąd.
8. Ile ludzi tyle opinii:
Jeżeli będziesz pytać o porady, różnych kolesi którzy widać że, są po dłuższym stażu na siłowni, możesz usłyszeć różne porady i opinie... Kto ma racje? No skoro po każdym widać efekty, to najwidoczniej mają rację, tylko trzeba mieć z tyłu głowy świadomość, że każdy jest inny więc nie masz pewności czy na Ciebie też skutecznie zadziała. Nie słuchaj się tylko ludzi z marnymi efektami po długim "stażu".
9. ĆWICZ NOGI:
Dość często spotykany problem osób ćwiczących, kompletnie ignorują nogi.
A trzeba przyznać, głupio to wygląda jak koleś u góry skoksowany a u dołu patyki XD
Przede wszystkim ujmuje to estetykę sylwetki i budzi disrespect oglądających.
Warto ćwiczyć nogi, przez sam fakt że następuje po nich wyraźny skok hormonów(bo to jest szok dla naszego organizmu, obciążyć największe mięśnie na naszym szkielecie), przez co będziemy bardziej pobudzeni do treningów, oraz efekty przyjdą zdecydowanie szybciej.
10. Dobierz ciężar i powtórzenia do tego co chcesz osiągnąć:
Mamy 3 główne cechy naszych mięśni, siła, objętość i wytrzymałość.
Do rozwoju każdego z nich, musimy użyć różnych ilości powtórzeń i obciążeń... Dla przykładu (chociaż różne źródła podają troszeczkę inaczej)
Wytrzymałość 15+ powtórzeń
Objętość/masa: 8-12 =/=
Siła: 1-5 =/=
Przy czym, ostatnie powtórzenie powinno być najcięższe, więc należy dobrać ciężar tak, aby to osiągnąć.
11. Początki bywają najlepsze:
Mięśnie reagują najsilniej na bodziec przez pierwsze 2-3 miesiące od rozpoczęcia siłowni, po dość krótkim czasie zobaczymy wyraźnie zmiany pod względem wyglądu oraz objętości naszych mięśni, później jakby wszystko "zwalnia" więc bez paniki, po prostu ćwiczy się dalej.
12. Na redukcji też da się budować mięśnie:
Tak to jest możliwe, nie mam na to tu miejsca więc daruję sobie opis tego, po prostu odsyłam was do samodzielnego sprawdzenia internetu na ten temat.
13. Ucz się na błędach innych:
By samemu nie tracić czasu na analizowanie swoich, bo są błędy które WSZYSCY bez wyjątku możemy popełnić.
14. Typ sylwetki:
Wymusza podejście do ćwiczeń. Nie każdy jest mezomorfikiem, niektórzy muszą męczyć się jako ektomorficy, ale też mogą, tylko podejście do sprawy będzie trochę inne.
15. Nie bój się wszystkiego co w jedzeniu uchodzi za złe:
Do budowy naszych komórek potrzebny jest cholesterol, usztywnia błonę białkowo-lipidową, więc jest potrzebny do budowy komórek, to samo tłuszcze nasycone (z umiarem), jak jesteś na masie to się nie przejmujesz aż tak bardzo, byle by normy nie przekroczyć.
|